fbpx

Mely országokba utazhatnak a magyar állampolgárok és hova nem?

TripMiner Tudástár

szerző: TripMiner.com, olvasási idő 4-5 perc

A TripMiner Tudástár egy olyan napról napra frissülő, hiánypótló információforrás, melyet SEGÍTSÉGKÉPPEN állítottuk össze mindazoknak, akik egy helyről és hiteles forrásokból szeretnének tájékozódni a koronavírus-járvány kapcsán kialakult, külföldi utazásokat érintő helyzetről, változásokról, korlátozásokról és a LEHETŐSÉGEKRŐL.

 

Ebben a blogcikkünkben a koronavírus-járvány külföldi utazások szempontjából egyik legfontosabb kérdését járjuk körbe: Mely országokba, mikortól és milyen feltételekkel lehet a magyar állampolgároknak nyaralási céllal beutazni és – a hatályos magyarországi beutazási szabályok alapján – milyen korlátozás vonatkozik rájuk, amikor hazatérnek?

 

A külföldi utazási lehetőségeink, a járvány 2020-as hazai megjelenése óta folyamatosan – akár napról napra – változhatnak, annak függvényében, hogy miként alakulnak az egyes országok járványügyi mutatói. Jelenleg Magyarországon már a második hullám (talán lecsengő) fázisában vagyunk és az idei külföldi utazások tervezése szempontjából nagyon ígéretes, hogy megkezdődtek nálunk is az oltások. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy ezzel már minden akadály elhárult a külföldi utazások előtt, sőt, talán most kezd a legizgalmasabbá válni a helyzet az utazások szempontjából. Ennek oka, hogy egy év bezártság után már nagyon szeretnének útra kelni, de még mindig nem dőlt el, hogy ezt mikortól és milyen feltételekkel tehetik majd meg. Egyre többet hallani arról, hogy nemzetközi utazásokban mégiscsak bevezetésre kerül(het) a korábban elvetett “vakcina útlevél”, vagy kötelező lehet a koronavírus-teszt is, de hogy ez tényleg így lesz-e, ha igen, mely országokban/régiókban és mikortól, még a jövő kérdése. Amíg ez nem dől el véglegesen, addig a jelenlegi helyzethez kell alkalmazkodnunk, miszerint ahány ország, annyiféle előírás, szabályzás van hatályban, ami továbbra is rendkívül nehézzé teszi az eligazodást és a tervezést. Ami tovább bonyolítja a külföldi utazási lehetőségeket, hogy az egyes országok járványügyi helyzete és beutazási lehetőségei  folyamatosan változnak, hol szigorodnak, hol enyhülnek. Így ha most, vagy az elkövetkező egy évben szeretnél külföldre utazni, nagyon KÖRÜLTEKINTŐNEK ÉS ELŐRELÁTÓNAK kell lenned és ennek alapján minden eshetőségre – még az elutazás előtt – fel kell készülnöd!

 

Ezért azt javasoljuk, hogy mentsd el és látogasd rendszeresen a weboldalunkat, mert így minden olyan kérdésedre egy helyről választ és segítséget kaphatsz, ami ahhoz kell, hogy egy BIZTONSÁGOS, élménydús és teljesen az igényeidre összeállított külföldi utazásban, nyaralásban legyen részed – annak ellenére, hogy a koronavírus járvány hatásai miatt, ma már számtalan új szempontra is figyelve, szinte teljesen másképp kell megszervezni egy külföldi utat, mint a járvány előtt!

A koronavírus-járvány több, mint másfél éve keseríti meg az egész világ életét, de mai napig nem sikerült létrehozni egy olyan egységes, pontos és minden ország által elfogadott szabályozó- és korlátozó kritériumrendszert, mely révén ÁTLÁTHATÓVÁ, TERVEZHETŐVÉ és KISZÁMÍTHATÓVÁ válna az egyes országok között utazás lehetősége. A Világ összes országára érvényes egységes szabályrendszer megalkotása – nagy valószínűséggel – egy kivitelezhetetlen elvárás, bár a legnagyobb légitársaságok jelenleg egy ilyen rendszer (IATA Pass) elindításával is próbálkoznak a különböző oltottsági igazolványok  elfogadásával, illetve a kötelező reptéri- vagy az utazást megelőző kötelező tesztek bevezetésével. Az Európai Parlament április végén fogadta csak el az európai digitális zöld igazolványról szóló jogszabálytervezetet, mely értelmében Európai Vakcinaútlevelet csak az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által engedélyezett vakcinával beoltottak kaphatják meg, de a tagállamokra bízta, hogy a nem uniós vakcinák közül, melyiket és milyen módon fogadhatják még el. Az EU 2020. októberében alkotta meg az egyes európai régiók, területek járványügyi besorolásának feltételrendszerét, melynek alapja az ECDC (Európai Betegségmegelőzés és Járványvédelmi Központ) felé, az egyes tagállamok által rendszeresen bejelentendő különböző fertőzöttségi és víruskezelési adatok alapján összeállított (zöld, narancssárga, piros és 2021. februártól sötétvörös) ország- és régióbesorolás és az az elv, hogy a tagállamok nem tagadhatják meg a más uniós tagállamokból való beutazást. Lényege, hogy a “zöld” országokból/ba, régiókból/ba nem lehet egyik országnak sem megtagadni és korlátozni a be- és kiutazást, míg a “sárga” és “piros” területek esetén az intézkedéseknek arányosnak és a megkülönböztetéstől mentesnek kell lennie, ami lehet kötelező karantén, vagy koronavírus tesztre kötelezés. A “sötétvörös” régiók speciális korlátozásokat bevezető gócpontoknak számítanak, ahol nagyon magas (100.000 főre vetítve 500 fő felett) a fertőzöttségi szint két hét átlagában. Sajnos, a “kötelező karantén”, mint korlátozási lehetőség érvényben hagyása, nagymértékben csökkenti a megállapodás, utazási kedv felkeltésére célzott hatását, de legalább van egy EU-s keretrendszer, mely segítheti az országok közötti utazások újraindítását és szabályozását. Ugyanezt segíti, hogy számos ország döntött úgy, hogy az igazoltan beoltott utazók mindenféle korlátozás nélkül utazhatnak be az adott országba.

 

Mivel Magyarországon nagyon-nagyon sok embert oltottak be az EU-ban még nem engedélyezett orosz és kínai vakcinával, így az EU Vakcinaútlevéléről szóló jogszabálytervezetének elfogadása után, Magyarország megkezdte azon kétoldalú tárgyalásokat, melyek alapján a Védettségi Igazolvánnyal rendelkezőknek kölcsönösen engedélyezik a korlátozásmentes beutazást egymás országaiba.  Eddig Albániával, Bahrein-nel, Ciprussal, Csehországgal, Észak-Macedóniával, Grúziával, Horvátországgal, Kazahsztánnal, Marokkóval, Moldovával, Mongóliával, Montenegróval, San Marinóval, Szerbiával, Szlovákiával, Szlovéniával, Törökországgal, Ukrajnával, Üzbegisztánnal és a Zöldfoki-szigetek kötöttünk ilyen megállapodást. Mivel ezek közül, több ország esetén is vannak kisbetűk a beutazási szabályokban, így minden esetben javasoljuk ellenőrizni az adott ország hivatalos weboldalain a Rád vonatkozó beutazási szabályokat, korlátozásokat (pl., milyen állampolgár vagy, meg kaptad-e és mikor a második adag oltást (ha két dózisú vakcinával vagy beoltva), hány éves gyermekkel utazol, stb.)

Az aktuális külföldi utazási helyzet és egy kis visszatekintés

A koronavírus-járvány első hullámában (2020. tavaszán) a világ szinte összes országa hozott olyan intézkedést, mellyel a beutazási szabályait módosította. Ezek először csak beutazási korlátozások voltak, melyek mind időben, mind szigorúságában nagyon széles skálán mozogtak, de sok ország nagyon gyorsan eljutott oda, hogy részben, vagy teljesen lezárta a határait és csak a saját állampolgárait engedte be, azaz hazautazni.

 

2020. nyarán (közepén/végén) szinte mindegyik európai ország enyhített a tavasszal bevezetett korlátozásokon és fokozatosan megnyitották a határaikat, így – egy kis időre – a nemzetközi turizmus is beindulhatott. De, ebbe a régóta várt utazási lehetőségbe, rondított bele (újra) a járvány immár második hulláma, hiszen a gyors (és nem mindig megalapozott) határnyitások után meginduló nemzetközi turizmus, magával hozta azt is, hogy több országban újra elkezdett emelkedni a fertőzöttek száma. Ez pedig újabb utazási korlátozásokat, határzárakat és ismét elrendelt karanténkötelezettségeket hozott magával Európa-szerte. Magyarország – a második hullámban – először 2020. július 15-től, majd szeptember 1-től szigorított újra a beutazási szabályain, így nálunk is újra padlóra került a külföldi turizmus, mert a legújabb szigorítások már a világ összes országa vonatkozásában karanténkötelezettséget rendeltek el a hazatérő magyar állampolgároknak, míg külföldi állampolgároknak beutazási tilalmat rendelt el Magyarországra. Ezzel együtt a Magyar Külügyminisztérium “utazásra nem javasolt térségnek” minősítette a világ összes országát, (kivéve 42 országot – abban az esetben – ha meghatározott céllal utazunk ezekbe, részleteket lásd ITT!)  Mindezek emellett és az egyre romló magyar járványügyi mutatók miatt, az EU 2020. szeptember 29-től felvette Magyarországot is a vörös országok listájára. Mindezen korlátozások miatt nagyon bonyolulttá vált akkor itthonról külföldre utazni, de továbbra sem (volt) lehetetlen. Csak nagyon alaposan át kell gondolni és utána kell járni, hogy hova utazhatunk és utazzunk, vagy hova érdemes egyáltalán elutaznunk!  Ez különösen igaz akkor, amikor már túlvagyunk a járvány harmadik hullámán is és a negyedik is megjelent. Az éppen aktuális beutazási szabályokat bemutatandó 2+1 listát teszünk közzé ebben a fejezetben.

 

Az első listában csak azokat az országokat gyűjtöttük össze, ahova magyar állampolgárok – bizonyos kivételeket nem számítva, mint pl., állandó lakhely, vagy tartózkodási engedély) – a válság kezdete óta nem utazhatnak be. Míg a második lista sokkal izgalmasabb a külföldi utazást várók/tervezők számára, hiszen ebben gyűjtjük össze azon országokat, ahova a nyilatkozataik, közzétett jogszabályaik alapján már beutazhatnak a magyar állampolgárok és – akár – a nyári/őszi szezonban nyaralhatnak is. De!!! Ezen második lista csak a fogadó ország szemszögéből adja meg az utazási lehetőségeket, így nem szabad elfelejteni, hogy ezekből az országokból haza is kell jönni, így KÜLFÖLDI UTAZÁS ESETÉN, FELTÉTLENÜL FIGYELEMBE KELL VENNI AZ AKTUÁLIS MAGYAR BEUTAZÁSI SZABÁLYOKAT IS, hiszen ezen múlik, hogy mivel jár számunkra, ha egy adott országban nyaralunk, vagy onnan térünk haza. Ahogy várni lehetett, a beoltottak előnyt élveznek a külföldi utazások során, hiszen a Védettségi Igazolvánnyal rendelkezők 2021. április 29. estétől kezdődően, szabadon, teszt- és karanténmentesen térhetnek haza a világ bármely országából, míg az igazolással nem rendelkezőknek továbbra is kötelező a tíznapos beutazási karantén, amennyiben nem a környező országból térnek haza gépkocsival!

 

Az első felsorolásban szereplő országok esetén, a beutazási tilalom legtöbbször nem csak a magyarokra vonatkozik, hanem vagy a világ összes országára, vagy csak az Európai Unió országaira. Mivel megszámlálhatatlanul sok verziója létezik az utazási korlátozásoknak és a beutazási feltételeknek, ráadásul ezek alól még számtalan kivétel is van, így a lenti lista nem (lehet) teljes, csak az éppen aktuális utazási helyzet irányadó bemutatásra szolgál. Ezért, ha a világ különböző országainak minden részletre kiterjedő beutazási információit szeretnéd tanulmányozni, úgy használd az IATA Timatic adatbázisát (ITT), vagy a Konzuli Szolgálat egyes országokra vonatkozó beutazási szabályait bemutató weboldalt (ITT). Ezen két weboldalon minden egyes országra naprakészen megtalálhatod az adott országra vonatkozó, az ország hivatalos szervei által legutoljára publikált beutazási szabályokat, de ha biztosra szeretnél menni, mindig nézd meg mindkettőt!

Azon országok, melyek a járvány kezdetekor lezártak határaikat és azóta sem oldották fel a beutazási tilalmat a (turista) külföldiek felé
(bizonyos kivételek lehetségesek)

  • Európa
    • A javuló járványügyi adatoknak és az egyre nagyobb arányú lakossági beoltottsági számoknak köszönhetően már nincs ilyen európai ország.
  • Afrika
    • Algéria, eSwatini (korábbi Szváziföld), Kamerun, Kenya, Madagaszkár,  Szudáni Köztársaság, Zimbabwe
  • Amerika
    • Argentína, Chile, El Salvador, Guatemala, Honduras, Kanada (2021. szeptember 7-ig), Kolumbia
    • USA (először 2020. április 15-ig nem lehetett beutazni, majd az időpontot “visszavonásig”-ra változtatták, de hamarosan újra lehet majd az USA-ba utazni.)
  • Ausztrália
    • Ausztrália, Kiribati, Salamon-szigetek, Új-Zéland
  • Ázsia
    • India, Japán, Malajzia, Omán, Szaúd-Arábia, Vietnám
    • Izrael (az ország világelső a beoltottak arányát tekintve, de még így is nagyon szigorú a beutazási szabályrendszere, mely akár napról napra változhat a delta variáns megjelenésének is köszönhetően.)
    • Kína: 2020. március 28-tól lezárta a határait a külföldi állampolgárok előtt, míg első enyhítésként, június 8-tól engedélyezte, hogy a külföldi légitársaságok heti egy járatot indítsanak Kínába, 2020. augusztus 17-től engedélyezte, hogy a kínai tartózkodási engedéllyel rendelkező külföldiek visszatérjenek Kínába.

Érdekes információ, hogy alig egy tucat olyan ország volt/van, ahonnan nem jelentettek megbetegedést. Ezen országok nagy része parányi sziget Óceániában, mint pl., Vanuatu vagy Szamoa, de van közöttük jópár olyan ország is, ahonnan  nem biztos, hogy a valós helyzetnek megfelelő vírusinformációk érkeznek (pl., Türkmenisztán vagy Észak-Korea).

az egyik legszigorúbb a beutazási szabá

Európai helyzetkép

A járvány elmúlt másfél éve alatt – kis túlzással – szinte naponta változott, hogy az egyes országokban milyen beutazási szabályok voltak hatályban. Amint elkezdtek nőni a fertőzöttségi adatok, az országok zártak, de ha egy bizonyos szint alá esett ez a szám, azonnal enyhítettek. Ahogy várni lehetett, azon országok, melyek a turizmusból “élnek” (pl. Horvátország, Görögország, stb.), azaz a GDP-jük nagy hányada ebből a szektorból származik, “nem lehettek zárva a nyáron” és 2020. nyarán elsőként kezdték meg a beutazási szabályaik enyhítését. Ami – természetesen – ösztönzőleg hatott az összes többi országra is, így nemcsak a klasszikus nyári utazási célországok nyitották meg 2020. június/júliusban a határaikat, hanem nyár közepére/végére szinte az összes európai ország. DE! Az egyes országokban újra fellángoló járvány és a megbetegedések számának növekedése miatt, augusztus végére, szeptember elejére egyre több ország kezdett el újra szigorítani és beutazási korlátozásokat, karanténkötelezettséget bevezetni. Magyarország egy ideig – európai viszonylatban – nagyon jól állt a fertőzöttségi mutatókban, de 2020. szeptember elejétől egyre jobban emelkedett a napi új megbetegedések száma, míg 2021. tavaszára a világelsők lettünk a 100.000 főre vetített napi halálozások számában, ezért szinte az összes európai ország olyan döntést hozott, hogy magyar állampolgárok nem utazhattak be korlátozásmentesen az országukba. Ez a helyzet 2021. májusáig állt fent, majd újra jöttek az enyhítések…

 

A fent leírtak nem jelentik azt, hogy nem LEHET külföldre utazni, hiszen ha be vagy oltva és vállalod a különböző megkötéseket, kellemetlenségeket és betartod az egészségügyi korlátozásokat, úgy számos országba elutazhatsz. Pláne úgy, hogy a járvány harmadik hullámának lecsengésével és az egyes országok lakosságának egyre nagyobb arányú átoltottságával, egyre több ország enyhít a beutazási korlátozásain és újra indítja országa turizmusát. Persze, az már más kérdés, hogy megéri-e, érdemes-e elutazni, amíg ennyire bonyolult és országonként különböző előírásoknak kell megfelelnünk!?

 

Erről mindenki maga dönt, de nekünk kötelességünk figyelmeztetni minden külföldre utazót és nyaralást tervezőt, hogy legyetek nagyon óvatosak és körültekintőek a külföldi utazásaitok tervezése során! Minden eshetőséget vegyetek számításba és több forgatókönyvvel készüljetek fel a tervezett útra, de még a foglalások elvégzése és/vagy az utazási/részvételi díjak befizetése előtt, hiszen BÁRMELY ORSZÁG BÁRMELY VÁROSÁBAN BÁRMIKOR ÚJRA KIALAKULHAT JÁRVÁNYGÓC, AMI AZ UTAZÁSI SZABÁLYOK, LEHETŐSÉGEK AZONNALI MEGVÁLTOZÁSÁVAL JÁR(HAT)!

Nagyon fontos, hogy Magyarország – jelenleg – nem használja az Európai Betegségmegelőzés és Járványvédelmi Központ (ECDC) “jelzőlámpás” besorolását, de mivel nem zárjuk ki, hogy az EU javaslatát megfogadva, erre a közeljövőben sor kerülhet, így bemutatjuk, hogy az ECDC 2021. augusztus végén mely színkategóriába sorolta az egyes európai országokat. (lásd lent a térképet)

 

Ami a legfontosabb változás a járvány elmúlt másfél évéhez képest, hogy amennyiben Védettségi Igazolvánnyal rendelkezel, úgy 2021. április 29. óta szabadon, teszt- és karanténkötelezettség nélkül térhetsz haza bárhonnan külföldről, de ha nincs ilyen Igazolványod, úgy szabályként karanténkötelezettség vár ha hazatérsz. FONTOS, hogy ez még nem jelenti azt, hogy visszatért az élet a régi kerékvágásba, hiszen ha külföldre szeretnél utazni, úgy a járvány előtthöz képest hatványozottan több, alaposabb és előretekintőbb felkészülésre lesz szükséged, hogy ne érhessen semmilyen meglepetés az utazásod alatt!

  • Zöld országok:
    • Azon országok tartoznak ide, ahol a megbetegedések növekedésének 14 napos átlaga kevesebb, mint 50/100.000 lakosra vetítve és a teszteltek között kevesebb, mint 4% a pozitív esetek száma vagy
    • a megbetegedések növekedésének 14 napos átlaga kevesebb, mint 75 (100.000 lakosra vetítve) és a teszteltek között kevesebb, mint 1% a pozitív esetek száma.
  • Narancssárga országok:
    • Azon országok tartoznak ide, ahol az azonosított új megbetegedések 14 napos átlaga kevesebb, mint 50/100.000 lakosra vetítve és a teszteltek között több, mint 4% a pozitív esetek száma, vagy
    • az új megbetegedések növekedésének 14 napos átlaga 50 és 75 közé esik (100.000 lakosra vetítve), de a teszteltek között kevesebb, mint 1% a pozitív esetek száma, vagy
    • az új megbetegedések növekedésének 14 napos átlaga 75 és 200 közé esik (100.000 lakosra vetítve), de a teszteltek között kevesebb, mint 4% a pozitív esetek száma.
  • Piros országok:
    • Azon országok tartoznak ide, ahol az azonosított új megbetegedések 14 napos átlaga 75 és 200 közé esik 100.000 lakosra vetítve és a teszteltek között több, mint 4% a pozitív esetek száma, vagy
    • az új megbetegedések növekedésének 14 napos átlaga 200 és 500 közé esik (100.000 lakosra vetítve),
  • Sötétpiros országok:
    • Azon országok tartoznak ide, ahol az azonosított új megbetegedések 14 napos átlaga 500 fölött van 100.000 lakosra vetítve.

Mivel bármely ország beutazási szabálya – az aktuális járványhelyzet függvényében – akár napról napra változhat, ezért ha külföldre utazol, mindig tervezz előre és mindig legyen több forgatókönyved, de legalább egy “B-terved” a váratlan helyzetekre! Mivel minden ország más és más védekezési stratégiát folytat, így bármikor szigoríthat a fennálló egészségügyi és beutazási (!) korlátozásokon, ezért nemcsak az utazások előtt, hanem amíg haza nem térsz – több forrásból is – kövesd nyomon mind a célországod, mind a hazai beutazási szabályokat és az egészségügyi előírásokat!  Ehhez az alábbi forrásokat ajánljuk:

  1. Külügyminisztérium egyes országokra vonatkozó beutazási szabályait bemutató weboldalt (ITT).
  2. A Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség ( IATA) Timatic adatbázisát (ITT),

Ezeken a weboldalakon minden egyes országra naprakészen megtalálhatod az adott országra vonatkozó, az ország hivatalos szervei által legutoljára publikált beutazási szabályokat, de ha biztosra szeretnél menni, használd mindkettőt!

 

Az alábbi listában az egyes európai országok magyar állampolgárokra vonatkozó beutazási feltételeinek járvány alatti változását és a jelenlegi aktuális beutazási helyzetet találod, melyet az adott ország kormányzati hírei, nyilatkozatai alapján rendszeresen frissítünk.

  • Albánia: 2020. június 1-től magyar állampolgárok karantén-kötelezettség nélkül utazhatnak be szárazföldi határátkelőhelyen keresztül Albániába, de a vízi és légi határátkelők továbbra is zárva vannak. Mindezektől függetlenül 2021. június 10-től Magyarországgal kétoldalú megállapodás kötött  a Védettségi Igazolványok kölcsönös elfogadásáról.
  • Ausztria: A járvány tavalyi első hullámában már nagyon korán negatív koronavírus tesztet kértek az országba való beutazáshoz, vagy két hétre karanténba kellett vonulni. De ezt, az első hullám lecsengésekor, 2020. június 4-től, a határellenőrzésekkel együtt megszüntették. Magyarországról 2020. december 18-án éjfélig korlátozás nélkül lehetett beutazni, míg december 19-től tíznapos karantén várt a beutazókra, amely alól legkorábban az 5. napon elvégzett és negatív koronavírus-teszteredmény birtokában lehet szabadulni. E mellett 2021. január 15-től regisztrációs kötelezettség is életbe lépett minden beutazónak, míg 2021. február 10-től már 72 óránál nem régebbi PCR- vagy antigén-tesztet is kérnek a beutazóktól. 2021. május 19-én nyílt meg az országhatár a külföldiek előtt, de a súlyosan fertőzött országokból érkezőknek továbbra is kötelező a karantén, míg az alacsony fertőzöttséget mutató országok esetén (mint pl., Magyarország) 2021. június 10-től megszüntették a kötelező regisztrációt, de oltottsági igazolásra továbbra is szükség van.  A nem WHO vagy EMA engedélyes beoltottak nem jogosultak zöldkártyára Ausztriában. Az osztrák beutazási szabályok igen összetettek, így az aktuális szabályzás részletei ITT olvashatók.
  • Belgium: Az első járványhullám után, 2020. június 15-től korlátozásmentesen utazhattak be a schengeni országok (így a magyarok is) és az Egyesült Királyság állampolgárai az országba. 2021. május 31-ig Magyarországot “vörös” kategóriába sorolta, így az onnan érkezőkre 10 napos karantén várt és minden beutazónak kötelező volt 72 óránál nem régebbi negatív koronavírus-tesztet is bemutatni. 2021. június 21-től Magyarország átkerült a “zöld” országok közé, így már nincs kötelező PCR teszt, de a regisztráció után, annak alapján, akár el is rendelhetik a tesztelési kötelezettséget. A belga szabályok nagyon összetettek, így bővebb info ITT!
  • Belorusszia: 2020. június 12-től egy sor európai ország, közte Magyarország felé eltörölte a kötelező karantént, így ezen országok állampolgárai beutazhatnak Fehéroroszországba, ha a repülőtéren bemutatnak egy angol, vagy orosz nyelvű negatív koronavírusteszt eredményt, mely nem régebbi két napnál.
  • Bosznia-Hercegovina: Az első hullám után, 2020. július 1-től nyitotta meg határait a külföldi állampolgárok felé, majd szigorítás jött és két napnál nem régebbi negatív koronavírus-teszteredményre volt szükség a belépéshez. 2021. június 11-től már hivatalos igazolással a beoltottságról, illetve negatív antigén-teszttel is be lehet utazni az országba, melyek speciális szabályai ITT olvasható.)
  • Bulgária: 2020. június 1-től az EU és Schengen-tagállamok, valamint az Egyesült Királyság, Szerbia és Észak-Macedónia állampolgárai, így a magyar állampolgárok is, szabadon, karanténkötelezettség nélkül léphettek be sokáig Bulgária területére, de 2021. január 29-től már 72 óránál nem régebbi negatív koronavírus teszteredmény birtokában lehet csak beutazni az országba.  Ez a korlátozás kiegészült azzal, hogy az előírásoknak megfelelő, Covid-19 elleni oltás igazolásával is be lehet már utazni az országba. (részletek ITT)
  • Ciprus: 2020. június 20-tól egy ideig a magyar állampolgárok friss koronavírus-teszteredmény és karantén nélkül, de a mindenkinek kötelező “Cyprus Flight Pass” elektronikus regisztrációval léphettek be az országba. 2020. őszén a romló magyar járványügyi mutatók miatt Magyarország “C” típusú (piros) ország lett, így 14 napos karantén és a végén PCR teszt várt a beutazókra. 2021. március 1-től újranyitotta határait a turisták előtt és a korábbi saját országbesorolásokat megszüntetve, az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) besorolását használják és ez alapján dől el, hogy az egyes országokból milyen feltételekkel lehet beutazni. A piros kategóriájú országok esetén két negatív PCR teszt kell, melyből az első nem lehet 72 óránál régebbi az elutazás időpontjához képest, míg a másikat Cipruson a reptéren, belépéskor kell elvégezni saját költségre, de 2021. május 10-től korlátozások nélkül utazhatnak be mindazok, akik  a koronavírus elleni védőoltás mindkét adagját megkapták független attól, hogy EU-s, kínai vagy orosz oltást kaptak. Ennek ellenére Magyarország és Ciprus 2021. június 6-tól kétoldalú megállapodást kötött, melynek értelmében, a két ország azon állampolgárai, akik Védettségi Igazolvánnyal rendelkeznek, szabadon, teszt- és karanténkötelezettség nélkül utazhatnak egymás országaiba, DE(!) ennek is vannak feltételei, melyek ITT olvashatók. 2021. június 24-től szabadon, teszt- vagy oltási igazolás bemutatása nélkül is utazhatnak a magyarok Ciprusra, mivel a ciprusi hatóságok Magyarországot az alacsony kockázatú országok közé sorolta.
  • Csehország: 2021. január 18-tól szűnt meg a magyar állampolgárok korlátozásmentes beutazása Csehországba. Ettől kezdve csak alapos indokkal, regisztrációval és negatív koronavírus-teszt birtokában lehetett belépni az országba, míg ennek hiányában karanténba kellett vonulni. Sőt, 2021. január 30-tól csak halaszthatatlan esetben lehetett beutazni Csehországba, de a járvány enyhülésével 2021. május 15-től Csehország és Magyarország kétoldalú megállapodást kötött, melynek értelmében, a két ország azon állampolgárai, akik Védettségi Igazolvánnyal rendelkeznek, szabadon, teszt- és karanténkötelezettség nélkül utazhatnak egymás országaiba, DE(!) ennek is vannak feltételei, melyek ITT olvashatók. Jelenleg teszt- és karanténkötelezettség nélkül léphet be bárki, aki zöld országból érkezik Csehországba.
  • Dánia: Nagyon egyedi beutazási korlátozásokat alkalmaz és 2020. szeptember 19-től itthonról sem lehet turista céllal beutazni az országba, csak érdemi indokkal. Beutazáshoz fel kell mutatni egy 24 óránál nem régebbi negatív koronavírus-teszteredményt és csak akkor nem kell karanténba vonulni, ha a beutazó “sárga” besorolású országból érkezik. Részletek ITT.
  • Egyesült Arab Emírségek: Bár nem európai ország, de mivel magyar utazási szempontból érdekes, így szerepeltetjük ebben a listában. Dubai 2020. július 7-től engedélyezi a turista célú beutazást, reptéri testhőmérséklet-mérés, egy applikációs regisztrálás és 72 óránál nem régebbi (2021. január 31-ig négy napnál nem régebbi) negatív koronavírus-teszteredmény birtokában lehet megtenni, de a Dubai repülőtéren újabb tesztet végeznek, melynek negatív eredményéig a szállodai szobában kell maradni. Részletek ITT.
  • Egyesült Királyság: A járvány kitörése óta nagyon sokszor változtatta a beutazási szabályait. Eleinte nem korlátozott szinte semmit, majd  2020. június 8-tól minden beutazónak 14 napra karanténba kellett vonulnia. Ezen a szabályon július 10-től enyhítettek, így újra szabadon utazhattunk Angliába, majd szeptember 12-től újabb szigorítás lépett életbe és Magyarországról beutazóknak – legyenek bármilyen állampolgárok – ismét 14 napra karanténba kellett vonulniuk. De, december 15-től lerövidíthető volt a 10 napra csökkentett karantén, ha a beutazó koronavírustesztnek veti alá magát a karantén 5. napján és a teszt eredménye negatív. A koronavírus új, angliai változatának megjelenése és gyors terjedése miatt, 2020. december 22. után a világ számos országa nem fogadott repülőgépeket az Egyesült Királyságból. Magyarország is így tett egy ideig, de 2021. január 6-tól – váratlanul és indoklás nélkül – megszüntették ezt a korlátozást, pedig Anglia – a járvány alatt először – teljesen bezárt, sőt 2021. január 15-től 72 óránál nem régebbi, negatív koronavírusteszt-eredményt kell bemutatnia azoknak, akik be szeretnének utazni Angliába, míg január 18-tól kötelező a karantén minden beutazónak! Ezt 2021. február 15-től tovább szigorították és már nemcsak a beutazáshoz kell negatív PCR teszt, hanem a kötelező karantén 2. és 8. napján is el kell végeztetni két extra PCR tesztet saját költségen, melynek ára egységesen 210 font. 2021. május 17-től nyitották meg az országot, és az ECDC szerinti színkódja alapján dől el, hogy a hazatérőkre és a beutazókra milyen beutazási szabályok vonatkoznak. A hatályos beutazási szabályok ITT találhatók, de augusztus 2-től már karanténkötelezettség nélkül léphetnek be azon sárga kategóriás országból érkező EU-s állampolgárok, akik az EMA által jóváhagyott vakcinával teljes oltottsággal rendelkeznek, DE(!) a kötelező két alkalmas PCR-tesztelés (-72 óra és 2. nap) továbbra is szükséges.
  • Egyiptom: Bár nem európai ország, de mivel magyar utazási szempontból érdekes, így szerepeltetjük ebben a listában. 2020. július 1-től engedélyezte a turizmus újraindulását az ország turisták szempontjából kulcsfontosságú területein, mint pl. a Vörös-tenger partvidéke, Sínai-félsziget déli része vagy a Földközi-tenger partvidéke. Így látogathatók a magyarok által kedvelt üdülővárosok, mint pl., Hurghada, Sharm el Sheik, Marsa Alam vagy Marsa Matrouh. 2020/21 telén az EgyptAir hetente közlekedő egyenes járatával vagy kairó-i átszállással lehetett eljutni Hurghada-ra, míg nyáron több utazási iroda is újraindította charterjáratait. A a beutazáshoz 72 óránál nem régebbi negatív PCR tesztre van szükség, amit akár a repülőtereken is elvégeztethetünk.
  • Észtország: 2020. június 1-től megnyitotta határait azon országok állampolgárai előtt, ahol az elmúlt 14 napban a fertőzött szám kisebb, mint 15fő 100.000főre vetítve és nincsenek koronavírusos tüneteik. (részletek ITT). Ez egy változó mutató, így a magyar állampolgároknak a garantált beutazáshoz figyelemmel kell kísérni a mindenkori magyar járványügyi adatokat is. Az itthoni magas járványügyi adatok miatt 2020. szeptember 7-től a magyar állampolgárokra is 10 napos karantén várt, ha be szerettek volna utazni Észtországba, amiből két negatív, megadott időben elvégzett PCR teszttel lehetett szabadulni (első a beutazás előtt, míg a második a karantén hatodik napja után). Mivel a magyar járványügyi adatok jelentősen javultak, így 2021. május 24-től nincs se teszt-, se karanténkötelezettség a magyaroknak. Részletek ITT!
  • Finnország: Az első hullám után, 2020. július 13-tól szüntette meg a beutazási korlátozásokat és a karanténkötelezettséget azon európai országokból, ahol a fertőzöttségi szint 8/100.000 fő alatt marad. Egy ideig ezen mutatónak megfeleltünk, de utána hónapokig tiltott volt Magyarországról a turista célú beutazás. A Finnair légitársasággal érkezőknek 2021. június 21-ig kötelező volt a 72 óránál nem régebbi PCR teszt bemutatása a becsekkoláshoz, ekkor ezt a Finnair eltörölte. és ettől kezdve korlátozásmentesen utazhatnak be már nemcsak a WHO vagy EMA által elfogadott vakcinával beoltottak, hanem bárki Magyarországról. Részletek ITT
  • Franciaország: Az első hullám után, 2020. július 11-től fokozatosan és differenciáltan megnyitotta a határait a schengeni országok felé annak függvényében, hogy az adott országokban milyen a járványhelyzet. Sokáig szabad volt a beutazás az EU és a schengeni övezet (így Magyarország) állampolgárai számára is, de 2021. január közepétől nagyot szigorítottak és 2021. június 9-ig már nemcsak az EU-n kívüli országok esetén, hanem az EU-s országok esetén is 72 óránál nem régebbi negatív PCR tesztet kértek a beutazáshoz. Ekkortól ismét életbe lépett a színkódos országbesorolás, mely értelmében Magyarország zöld, így az EMA engedélyes vakcinával beoltottak, az előírt idő elteltével, korlátozások nélkül utazhatnak Franciaországba, míg a nem beoltottaknak marad a kötelező PCR- vagy gyorsteszt. (Részletek ITT!)
  • Görögország: Tavaly – az első hullám után –  2020. június 15-től nyitották meg a határokat 29 ország, köztük a magyar állampolgárok előtt, majd 2020. szeptember 18-tól szigorítottak és már a magyar állampolgároktól is 72 óránál nem régebbi angol nyelvű negatív koronavírus-tesztet kértek, ha be akartak utazni Görögországba. 2021. május 14-től az ország kinyitott és – a kötelező PLF kitöltése mellett – a bármilyen oltással (orosz és kínai is) beoltottak és a negatív koronavírus teszttel rendelkezők, karanténkötelezettség nélkül utazhatnak be az országba. DE(!) ennek is vannak speciális feltételei, így ha görögországi utazást tervezel. úgy az aktuális beutazási feltételekről és a részletekről ITT találsz bővebb információt.
  • Grúzia:  A járvány harmadik hullámának enyhülésével 2021. május 21-től Grúzia és Magyarország kétoldalú megállapodást kötött, melynek értelmében, a két ország azon állampolgárai, akik Védettségi Igazolvánnyal rendelkeznek, szabadon, teszt- és karanténkötelezettség nélkül utazhatnak egymás országaiba, DE(!) ennek is vannak feltételei, melyek ITT olvashatók.
  • Hollandia: Más országokkal ellentétben, az első hullám során, 202. tavaszán nem zárta le a határait és nem volt kötelező hatósági karantén sem, így magyar állampolgárok 2020. szeptember 15-ig szabadon beutazhattak. Ettől kezdve az itthonról beutazóknak 10 napra karanténba kellett vonulniuk. 2020. december 29-től tovább szigorítottak és ettől kezdve negatív PCR tesztre volt szükség a beutazáshoz, ami nem mentesített a kötelező 10 napos házi karantén alól. Ezt 2021. január 23-tól tovább szigorították és az indulási időpont előtt 24 óránál(!) nem régebben levett antigén gyorstesztre és kitöltött egészségügyi nyilatkozatra IS szükség volt (a 72 óránál nem régebbi negatív PCR teszt mellett) a beutazáshoz és az Amszterdami reptéren való átszálláshoz is! 2021. július 1-től Magyarország zöld kategóriába került, így korlátozásmentesen (teszt-, regisztráció- és karanténkötelezettség nélkül) utazhatnak be a magyar állampolgárok attól függetlenül, hogy be vannak-e oltva vagy sem. (Részletek ITT)
  • Horvátország: Az első hullám után, 2020. május 28-tól engedte meg, hogy külföldiek indoklás nélkül utazhassanak be Horvátországba, de a beutazóknak adataikkal (név, úti cél, telefonszám, e-mail cím) a határon, online (https://entercroatia.mup.hr) vagy applikáción keresztül regisztrálniuk kell(ett). 2020. december 1-től mindazon országokból érkezőknek, amelyek nem tartoznak az ECDC besorolása szerinti „zöld”  (járványügyi szempontból biztonságos) országok közé, 48 óránál nem régebbi negatív koronavírus PCR teszteredményt kell bemutatni, vagy kötelező tesztelésen kell átesniük. 2021. április 15-től eltörölték a beoltottak és a betegségen átesettek karanténkötelezettségét és a turizmus újraindulását segítendő kedvezményes áron biztosítanának tesztelési lehetőséget azon külföldi országok állampolgárainak, melyek negatív tesztet kérnek állampolgáraiktól, ha hazatérnek külföldről! Horvátország és Magyarország 2021. májusában kétoldalú megállapodást kötött, melynek értelmében, a két ország azon állampolgárai, akik Védettségi  Igazolvánnyal rendelkeznek, szabadon, teszt- és karanténkötelezettség nélkül utazhatnak egymás országaiba. Fontos infó, hogy Horvátország egyik napról a másikra megváltoztatta a beutazási szabályait és 2021. július 1-től általános határátlépési korlátozás lépett életbe azoknak, akiknek nincs uniós Covid Igazolása, így ha Horvátországba készülsz, folyamatosan figyeld a horvát beutazási szabályokat ITT! …. és regisztrálj, hogy elkerüld a hosszú várakozást a belépésnél.
  • Írország: 2020. szeptember 21-től Magyarország lekerült a “zöld országok” listájáról, így Magyarországról történő beutazás esetén 14 napos kötelező karantén vár a beutazókra, míg 2021. január 16-tól 72 óránál nem régebbi negatív koronavírusteszt-eredményt kérnek a beutazáshoz, amit 2021. február 4-től 14 napos kötelező karantén is kiegészít.
  • Izland: Tavaly, 2020 július 1-től már az EU-ból és a Schengeni országokból is be lehetett utazni Izlandra, de két negatív koronavírus-teszt birtokában lehetett csak szabadulni a karanténból. A tesztek közül az első a reptéren került elvégzésre, a második 5-6 nap múlva. 2021. december 10-től bevezették, hogy antitest igazolt hordozása vagy nemzetközi oltási könyvvel igazolt beoltottság esetén karanténkötelezettség nélkül lehet beutazni a szigetre, de 2021. március 18-tól a beoltottakat már tesztelni sem kell és karanténba sem kell vonulniuk. (További részletek az ország hivatalos koronavírus weboldalán, ITT)
  • Koszovó: 2020. június 1-től megnyitotta határait, de jelenleg a beutazást az Európai Betegségmegelőzési- és Járványügyi Központ ECDC) országbesorolása alapján szabályozza. A “vörös” országokból, így Magyarországról is 72 óránál nem régebbi negatív koronavírus-teszteredmény birtokában lehet belépni, vagy egyhetes karantén jön.
  • Lengyelország: 2020. június 13-tól megnyitotta határait az EU összes tagállama előtt és jelenleg korlátozások nélkül lehet beutazni Lengyelországba, DE! 2020. december 28. óta az országba beutazók kötelesek tíz napra karanténba vonulni, vagy 48 óránál nem régebbi, negatív koronavírustesztet bemutatni . A részletes beutazási szabályokhoz  KATT IDE!)
  • Lettország: 2020. június 10-től megnyitotta határait azon országok állampolgárai előtt, ahol az elmúlt 14 nap átlagában a napi új megbetegedések száma kevesebb, mint 25/100.000fő. Mivel Magyarország ezen mutató szempontjából jóideig rosszul állt, így bekerült a “piros országok” közé, ahonnan 10 napos “ön-izolációs” elkülönülés vár a beutazókra, valamint 72 óránál nem régebbi negatív koronavírus tesztet kell bemutatni a beutazáshoz. Jelenleg Védettségi Igazolással is be lehet utazni Lettországba. (Részletek ITT).
  • Litvánia: 2020. június 1-től megnyitotta határait azon országok állampolgárai előtt, ahol a napi új megbetegedések száma kevesebb, mint 16fő/100.000főre vetítve és nincsenek koronavírusos tüneteik. (részletek ITT). Mivel Magyarország jelenleg ebbe a kategóriába tartozik, így karanténkötelezettség nélkül lehet beutazni a magyaroknak, de tesztet és regisztrációt kérnek. Ha valaki EMA engedélyes vakcinával van beoltva, úgy tesztet sem kérnek tőle a beutazáshoz.
  • Maldív-szigetek: Bár nem európai ország, de mivel magyar utazási szempontból érdekes, így szerepeltetjük ebben a listában. Az ország 2020. július 15-től várja a tünetmentes külföldi turistákat és a szálloda-szigeteik is ettől  naptól nyitottak, de a helyiek által lakott szigeten lévő panziók, vendégházak csak 2020. augusztus 1-től nyithattak ki. 2020. szeptember 1-től minden beutazónak egy angol nyelvű, 72 óránál nem régebben végzett, negatív koronavírustesztet kell bemutatni a turista célú beutazáshoz. (részetek ITT)
  • Málta: Tavaly, az első hullám után, 2020. július 1-től nyitotta meg repterét (és a határait) és kb. félszáz országból, köztük Magyarországról várta nyáron a nyaralni vágyókat. De, 2020. október 24-tól Magyarországról csak azok utazhattak be az országba, akik 72 óránál nem régebbi negatív PCR tesztet mutattak be. Mivel Európában az egyik legmagasabb vakcinázottságot elért ország, így 2021. április 12-től elkezdett nyitni, de az EU-s oltási igazolás bevezetéséig 72 óránál nem régebbi negatív PCR-tesztet kér a beutazáshoz. Beutazási szabályainak az alapja a Borostyánlista, mely megmutatja, hogy a beutazók, fertőzöttségi szempontból milyen besorolású országból érkeznek és ennek alapján különböző beutazási korlátozások vonatkoznak rájuk. A magyar beutazóknak 2021. július 1-től az Európai digitális oltási igazolást kell bemutatni (vagy 72 óránál nem régebbi negatív PCR teszteredményt) a beutazáshoz, míg 2021. augusztus 1-től az amerikai védettségi igazolványt is elfogadják. (bővebb információ ITT és ITT)
  • Moldova: 2021. június 1-től Moldova és Magyarország kétoldalú megállapodást kötött, melynek értelmében, a két ország azon állampolgárai, akik rendelkeznek Védettségi Igazolvánnyal, szabadon, karanténkötelezettség nélkül utazhatnak egymás országaiba. (részletek ITT)
  • Montenegró: Az első hullám után 2020. június 1-től kezdett nyitni. Először kilenc, koronavírussal kevésbé fertőzött ország, köztük Magyarország állampolgárai előtt nyitotta meg a határait. Majd a második hullám alatt szigorított, míg 2021. április végétől Montenegró és Magyarország kétoldalú megállapodást kötött, melynek értelmében, a két ország azon állampolgárai, akik rendelkeznek Védettségi Igazolvánnyal, szabadon, karanténkötelezettség nélkül utazhatnak egymás országaiba. Európában elsők között biztosított a korlátozásmentes utazást (nincs teszt, nincs karantén és nincs regisztráció) az EU országainak.  (Részletek ITT!)
  • Németország: Tavaly 2020. június 15-től az EU-ból, az Egyesült Királyságból, Norvégiából, Svájcból, Lichtensteinből és a schengeni övezetből érkezők karanténkötelezettség nélkül utazhattak be Németországba. De a romló magyar járványügyi helyzet miatt a német kormány 2020. őszétől fokozatosan (megyéről megyére) kockázatos helynek minősítette egész Magyarországot, így 2020. október 31-től az innen érkezőknek 10 napra házi karanténba kellett vonulniuk (hacsak nem volt két napnál nem régebbi negatív koronavírus tesztje a beutazónak). 2021. május 30-tól Magyarországot rizikómentes területté nyilvánította Németország, így újra korlátozásmentesen lehet beutazni, ha nem repülővel utazunk!  (A német speciális szabályozás ITT olvasható.). Németország 2021. május 13-tól a beutazás módjától függetlenül mentesíti a 10 napos karanténkötelezettség és a PCR tesztek alól azon beutazókat, akiket EU-s (EMA) engedélyű vakcinával oltottak be.
  • Norvégia: Az egyik legszigorúbb beutazási szabályokat alkotta meg Európában. 2020. szeptember 12-től a Magyarországról érkezők 10 napos egészségügyi karanténhotelre kötelezettek (a kötelező beutazási negatív PCR teszt-eredmények bemutatása mellett), amennyiben be akarnak lépni az országba, de ha igazolják, hogy beoltottak, úgy a 3. napon végzett negatív PCR-teszttel lerövidíthetik a karantént.
  • Olaszország: A járvány első hulláma után, 2020. június 3-tól nyitotta meg a határait az EU és a schengeni övezet állampolgárai előtt. Azóta rengeteget szigorított és jelenleg (2021. július 30-ig speciális beutazási szabályok vannak életben, mely szerint 48 óránál nem régebbi negatív PCR vagy antigénteszt birtokában, megfelelő regisztrációval vagy 10 napos karanténkötelezettség mellett lehet beutazni Olaszországba. Ez alól kivétel Szardínia szigete, ahova 2021. június 16-tól se teszt, se oltási igazolás nem kell a beutazáshoz. (Részletek az olasz beutazási szabályokról ITT)
  • Oroszország: Hosszú idő után megnyitotta meghatározott országok turistái előtt is a határait, így a magyar állampolgárok érvényes vízummal és három napnál nem régebbi negatív PCR-teszttel léphetnek be Oroszországba, de csak akkor, ha légi úton érkeznek. (részletek ITT)
  • Portugália: Az EU-ból, a schengeni országokból, a társult tagállamokból és az Egyesült Királyságból is 72 óránál nem régebbi negatív koronavírus-teszttel és regisztrációval engedélyezett a beutazás Portugáliába. Vannak különbségek a szárazföldi Portugália és Azori-szigetek, valamint Madeira beutazási szabályai között, így a részleteket ITT javasoljuk nyomonkövetni.
  • Románia: A járvány kitörése óta többször változtatott a beutazási szabályain. Magyarország a helyi előírások szerint már többször volt “kockázatos” besorolású ország, de jelenleg Magyarország “zöld” kategóriába tartozik Romániában, így karantén- és tesztkötelezettség nélkül lehet beutazni Romániába, attól függetlenül, hogy be vagy-e oltva!  részletek ITT.
  • Spanyolország: A járvány első hulláma után, az előzetes terveihez képest korábban, 2020. június 21-től nyitotta meg határait az EU országok és pár más meghatározott országok állampolgárai előtt, így ettől kezdve november 23-ig karanténmentes lett a beutazás a magyar állampolgárok számára is. Ettől kezdve, 72 óránál nem régebbi negatív PCR tesztet kértek a beutazáshoz a kockázatosnak ítélt országokból, így Magyarországról is. 2021. június 7-től ismét megnyitja határait azok előtt, akik az EMA vagy a WHO által engedélyezett valamelyik vakcinával vannak beoltva és a második oltásukat is megkapták. (részletek ITT). Míg 2021. június 21-től Spanyolország szerint “zöld” ország vagyunk, így oltás/teszt/karantén-kötelezettség nélkül lehet beutazni a magyaroknak Spanyolországba.
  • Svájc: Az első hullám után, 2020. június 15-től nyitott újra és az EU, EFTA országaival, valamint az Egyesült Királysággal szemben megszüntette a korábbi korlátozásokat.Utána számos szigorítást vezetett be. A kockázatos országok listáján lévő országokból továbbra sem lehet beutazni, míg a magas fertőzési kockázatú országokból érkezőkre 10 napos karantén vár, ami alól a negatív koronavírus teszt bemutatása sem mentesít. Magyarországról 2020. december 14-től 2021. május 20-ig csak 10 napos karanténkötelezettséggel lehetett beutazni, de azóta Magyarország lekerült a magas fertőzöttségű országok listájáról, így teszt- és karanténkötelezettség nélkül, de továbbra is regisztrációval lehet beutazni.  A svájci beutazási szabályok számos kivételt tartalmaznak (pl., repülős beutazás esetén PCR-tesztet kérnek a becsekkolás előtt), melyeket érdemes tanulmányozni ITT.
  • Svédország: Egy “kakukktojás” ezen a listán, ugyanis az egyedi járványkezelésük miatt, nem rendeltek el teljes beutazási tilalmat a járvány időszakára. (Csak – az EU ajánlása alapján – az EU-n és az EGT országain kívüli országokra március 19-től.) Ezért “újranyitásra” sem volt szükség, így a magyar állampolgárok – ha el tudtak/tudnak jutni Svédországba – 2021. február 6-ig bármikor korlátozásmentesen beutazhattak  Svédországba. Azóta 48 óránál nem régebbi PCR-tesztre van szükség a belépéshez.
  • Szerbia: A 2020. tavaszi lezárás után Szerbia volt az első ország ahova a magyar állampolgárok (kölcsönösségi alapon) 2020. május 25-től korlátozásmenetesen utazhattak be,  de 2020. őszétől Szerbia 48 óránál nem régebbi negatív koronavírus-tesztet kér a – nem saját állampolgár – beutazóktól, de 2021. február 4-től a magyar állampolgárok ismét PCR teszt és karanténkötelezettség nélkül léphetik át a szerbhatárt. Szerbia korlátozásai nagyon összetettek, így beutazás előtt érdemes megnézni a hatályos beutazási szabályokat ITT. 2021. április végétől Szerbia és Magyarország kétoldalú megállapodást kötött, melynek értelmében, a két ország azon állampolgárai, akik rendelkeznek Védettségi Igazolvánnyal, szabadon, karanténkötelezettség nélkül utazhatnak egymás országaiba.
  • Szlovákia: A járvány első hulláma után, a magyar állampolgárok 2020. június 5-től korlátozásmentesen utazhattak be Szlovákiába, de a 2020. október 1-től újra korlátozásokat rendeltek el és 2020. november elejétől csak negatív koronavírusteszt-eredmény birtokában lehetett belépni az országba, amit 14 napos kötelező karantén is kiegészített. 2021. június 9-től Szlovákia és Magyarország kétoldalú megállapodást kötött, melynek értelmében, a két ország azon állampolgárai, akik Védettségi Igazolvánnyal rendelkeznek, szabadon, karanténkötelezettség és kötelező PCR teszt nélkül utazhatnak egymás országaiba. (részletek ITT) 2021. július 9-től újra szigorítottak a határellenőrzésen, (azzal a céllal, hogy megakadályozzák a delta vírusmutáns behurcolását), melynek értelmében az oltatlanoknak két hétre karanténba kell(ett) vonulniuk, melyből 5 nap után készített negatív PCR teszttel szabadul(hat)tak volna. Ez a szigorítás azért múltidő, mert a szlovák alkotmánybíróság pár nap után felfüggesztette ezt a jogszabályt.
  • Szlovénia: Az első Európai ország volt, mely hivatalosan bejelentette a (2020-as tavaszi) járvány végét, így 2020. május 28-tól a magyar és a szlovén állampolgárok karanténkötelezettség és más korlátozások nélkül utazhattak a két ország között. A második hullám fellángolásával, több szigorítást vezetett be. Az országokat és azon belül is az egyes régiókat különböző kategóriákba sorolta és a beutazási korlátozásait ezen kategóriáktól tette függővé. Magyarország több területe (pl., Budapest) egész ősszel-télen “piros” volt, ahonnan a beutazókra kötelező 10 napos hatósági karantén várt, vagy 48 órás negatív koronavírus tesztet kell bemutatni. 2021. május 1-től Szlovénia és Magyarország kétoldalú megállapodást kötött, melynek értelmében, a két ország azon állampolgárai, akik Védettségi Igazolvánnyal rendelkeznek, szabadon, karanténkötelezettség és kötelező PCR teszt nélkül utazhatnak egymás országaiba. 2021. július 15-től – egy-két kivételtől eltekintve – csak azok léphetnek be Szlovéniába, akik Védettségi Igazolvánnyal rendelkeznek, míg 2021. augusztus 23-tól már az átutazóktól is védettségi igazolványt kérnek. További részletek ITT.
  • Thaiföld: Bár nem európai ország, de mivel magyar utazási szempontból érdekes, így szerepeltetjük ebben a listában. Az ország 2020. október 8-tól kezdett el külföldi turistákat fogadni, de csak minimális és korlátozott létszámban. A nyitási folyamat nagyon-nagyon lassú és szigorúan szabályozzák, hogy milyen feltételekkel és hány turistát engednek be az országba. Jelenleg (Magyarországon) a Thai Nagykövetség bírálja el vízumkérelem beadása után, hogy ki, milyen feltételekkel utazhat be (vagy sem) az országba, de Thaiföld 2021. április 1-től 7 napra csökkentette azon beutazók karanténidejét, akik be vannak oltva, míg 10 napos azoké, akik nincsenek. 14 nap maradt azon beutazók karanténkötelezettsége, akik erősen fertőzött országból érkeznek, de Thaiföld tervezi, hogy a be nem oltottaknak üdüléssel egybekötött karantént biztosítanak pl., egy yachton, vagy egy kijelölt luxus szálláson, illetve az is tervben van, hogy 2021. októbertől már nem lesz szükség kötelező karanténra a thaiföldi beutazáshoz. 2021. július 1-től Phuket-en teszteli a karanténmentes beutazást (de három db. PCR-tesztet kell csinálni, a 0. nap, 6-7. nap és 12-13. nap), majd Koh Samui-n és ha működik, 2021. október 1-től több nyaraló célpontra (pl., Krabi, stb.) is kiterjeszti ezt a beutazási lehetőséget. Érdekes infó, hogy ők voltak az első NEM európai ország, mely deklarálta, hogy különbséget tesz az oltások között és a Sputnik, vagy Sinopharm oltásokkal beoltottakra szigorúbb beutazási szabályok vonatkoznak. Az aktuális beutazási szabályok itt találhatók.
  • Törökország: A járvány első hulláma után egy ideig a külföldi állampolgárok karantén-kötelezettség nélkül utazhattak be Törökországba, de 2020. december 29-től már 72 óránál nem régebbi negatív PCR teszteredmény kell a beutazáshoz. 2021. május 11-től Törökország és Magyarország kétoldalú megállapodást kötött, melynek értelmében, a két ország azon állampolgárai, akik Védettségi Igazolvánnyal rendelkeznek, szabadon, karanténkötelezettség és kötelező PCR teszt nélkül utazhatnak egymás országaiba. (részletek ITT)
  • Tunézia: Bár nem európai ország, de mivel magyar utazási szempontból érdekes, így szerepeltetjük ebben a listában. 2020. szeptember 28-tól Magyarországot “piros” kategóriába sorolta, így onnan beutazókat nem fogad. A “zöld” országokból érkezők 72 óránál nem régebbi negatív PCR-teszt birtokában és 5 napos karanténkötelezettség mellett utazhatnak be az országba. Az utóbbi alól csak a szervezett csoportos utazáson résztvevők mentesülhetnek. (részetek ITT)
  • Ukrajna: A járvány kitörése óta számtalanszor megváltoztatta a beutazási szabályait. Jelenleg, Magyarországról beutazóknak 14 napos hatósági karanténba kell menniük, ami alól akkor mentesülnek, ha 48 óránál nem régebbi negatív koronavírus-tesztet mutatnak be. (részletek ITT)

A LEGFONTOSABB 7 ÚJ
UTAZÁSSZERVEZÉSI és FOGLALÁSI SZEMPONT
,
melyekre a COVID-járvány miatt/alatt feltétlen figyelned kell!

Bizonyára már Te is megtapasztaltad, hogy hiába vagy beoltva és került bevezetésre mind a magyar, mind az EU-s Covid Igazolvány, TOVÁBBRA IS NAGY KIHÍVÁS ÉS NAGYON ÖSSZETETT FELADAT MEGSZERVEZNI BÁRMILYEN KÜLFÖLDI UTAT, MÉG AKKOR IS, HA GYAKORLOTT UTAZÓ VAGY! Ennek oka, hogy a COVID-járvány olyan mértékben alakította át már eddig is a külföldi utazások módját, lehetőségeit, módszereit, hogy SZÁMTALAN KORÁBBAN NEM HASZNÁLT VAGY MELLÉKESNEK TŰNŐ SZEMPONTRA, INFORMÁCIÓRA IS ODA KELL MÁR FIGYELNED akkor is, ha Magad szervezed a külföldi utadat és akkor is, ha utazási irodával utazol. Ezért, teljesen természetes, ha Te is bizonytalan vagy és nem tudod, mit tegyél!

  • Tervezhetsz-e már idén nyáron távolabbi (pl. tengerentúli) külföldi utazást/nyaralást? Ha igen, hova?
  • Ha az utazás mellett döntesz, úgy mikor, hova, hogyan és mivel utazz?
  • Saját szervezésben utazz, vagy utazási irodával?
  • Hogyan kerüld el az utazással vagy a foglalással kapcsolatos bizonytalanságokat, rizikós helyeket?
  • Mit tegyél, ha az utazásod alatt újra szigorítanak és újabb utazási korlátozásokat vezetnek be a célországban vagy itthon?
  • Mit tegyél, hogy mind egészségügyi, mind anyagi szempontból a legnagyobb biztonságban legyél az utazásod alatt?

A jelen helyzetben felmerülő, külföldi utazással kapcsolatos kérdéseket még oldalakon át sorolhatnánk, hiszen ahány utazó, annyi szempont, elvárás és egyedi igény, de mindenkiben, aki utazni szeretne felmerülnek a fenti kérdések.

 

Mi nem dönthetünk senki helyett, de ha Te is úgy döntesz, hogy külföldre utazol, úgy fel kell készülnöd arra, hogy a COVID-JÁRVÁNY HATÁSÁRA MEGJELENT TÖBB ÚJ, MINDENNÉL FONTOSABB UTAZÁSI, DÖNTÉSI SZEMPONT, AMIT FELTÉTLEN FIGYELEMBE KELL VENNED AZ UTAZÁSOD MEGSZERVEZÉSE SORÁN!

 

Ezek azok a kötelezően betartandó, új utazási és utazástervezési szabályok, melyeket a koronavírus-járvány tett mindennél fontosabb, elsődleges utazási szemponttá! Ezeket még azelőtt át kell gondolnod, hogy megkezdenéd a külföldi utazásod foglalását, majd magát az utazást! A tervezésed segítendő, EZEKET A SZEMPONTOKAT, SZABÁLYOKAT ÖSSZEGYŰJTÖTTÜK EGY HIÁNYPÓTLÓ CSEKKLISTÁBA, melyet az alábbi űrlapot kitöltése után a piros gombról tudsz elérni.

 

Utazz, akár utazási irodával, akár saját szervezésben, TÖLTSD LE, OLVASD ÁT, FOGADD MEG és ALKALMAZD ezeket a szabályokat, tanácsokat! Következetes betartásukkal nemcsak anyagi és egészségügyi szempontból teheted biztonságosabbá a tervezett külföldi utazásod, de elkerülhetsz számos olyan váratlan, vagy kellemetlen utazási helyzetet és anyagi veszteséget, melyre nem biztos, hogy előre gondolsz – akár az úti célod kiválasztása során, akár a foglalások, vagy a részvételi díjak befizetése előtt!

 

Kérjük, írd meg, hogy szólíthatunk és HOVA KÜLDHETJÜK NEKED EZT A –  jelenlegi járvány- és utazási helyzetben nélkülözhetetlen “7 ÚJ UTAZÁSTERVEZÉSI és FOGLALÁSI SZEMPONTOT” TARTALMAZÓ EGYEDÜLÁLLÓ SEGÉDANYAGOT?

TripMiner Tudástár további cikkek

Amennyiben kíváncsi vagy, hogy milyen változásokat okozott a koronavírus-járvány a külföldi utazások piacán, úgy KATTINTS a számodra érdekes fejezetcímre és már olvashatod is az adott témával kapcsolatos legfontosabb híreket, információkat, tanácsokat!

Amennyiben hasznosnak találtad ezt a blogcikkünket, kérjük oszd meg és ajánld másoknak is!

Ezek a blogcikkek is érdekesek lehetnek Neked...

Szolgáltatásaink

Utazási tippjeink, ötleteink...

Hasznos infók, tippek, trükkök...

Címkefelhő

Ha tetszik a TripMiner.com, kérjük ajánld másoknak is!
menü bezárása